2020 Shortlist


Congratulations to all of our 2020 finalists! Join us on 24 September at 3pm (BST) for our virtual awards ceremony - register here


Rising Star of the Year

Alyshia Harrington-Clark - Pensions and Lifetime Savings Association

Andy Lewis - Travers Smith

Ben Clacker - Barnett Waddingham

Chintan Gandhi - Aon

Craig Ritchie - Hymans Robertson

Francesca Bailey - LCP

Francesca McSloy - State Street Global Advisors

Hannah Coleman - Mercer

Hannah Cook - Aon

Ian Andrews - SITA

Jamie MacKenzie - EY

Jenny Copeman - PwC

Josephine Philpott - Mercer

Kristina Branum-Burns - Universities Superannuation Scheme

Krzysztof Lasocki - Royal Mail Pension Plan

Laura Amin - KPMG

Lee Spithray - University of Oxford

Liam Mayne - Barnett Waddingham

Luke Hartley - Lincoln Pensions

Matt Dodds - ITM

Matt Richards - Pension Insurance Corporation

Niamh Hamlyn - Travers Smith

Richard J Tomlinson - Local Pensions Partnership Investments

Richard James Goldring - Smart Pension

Samantha Gould - NOW: Pensions

Sarah Keighley - XPS Pensions Group

Sarah Parkin - Linklaters

Sean Garratt - LCP

Stephen O'Neill - Nest Corporation

Tiffany Tsang - Pensions and Lifetime Savings Association

Vivek Roy - AXA IM 



Trainee of the Year

Bethany Darragh - Squire Patton Boggs

Charlotte Mawson - Hymans Robertson

Fahad Badar - Mercer

Fan Jia - PwC

Laura Cain - Mercer

Lucy Betchley - Buck

Lucy Bignell - Barnett Waddingham

Ptolemy Archard-Noble - Federated Hermes

Rebecca Bradley - Ferrier Pearce Creative Group

Sarah Vanhouse - XPS Pensions



Pensions Manager of the Year

Dzung Bale - British American Tobacc o

Ian Andrews - SITA

Karina Resko Kajelova - Smart Pension

Kiran Lamb - Roche

Laura Briggs - Pension Protection Fund

Lee Spithray - University of Oxford

Naynesh Desai - Growth Partners

Rachel Murphy - Mercer

Stephen Worthington - Universities Superannuation Scheme

Sukhjit Dhillon - London United Busways



Trustee of the Year

Julia Yates - 20-20 Trustees

Nadeem Ladha - 20-20 Trustees

Nikesh Patel - Kempen Capital Management & Church of England Pensions Board

Sophie Dapin - Schroders



Adviser of the Year

Andre Kerr - XPS Pensions Group

Andy Lewis - Travers Smith

Felicity Rich - Eversheds Sutherland

Jacob Rubin - Mercer

James Chandler - XPS Pensions Group

Laura McLaren - Hymans Robertson

Michelle Wright - LCP

Peter Daniels - Barnett Waddingham

Ryan Cox - Aon

Sarah Green - Mercer

Sarah Keighley - XPS Pensions Group

Sarah Parkin - Linklaters

Steven Towers - USS 



Actuarial / Advisory Trainee of the Year

Alex Stobbart - Aon

Cameron Fairweather - XPS Pensions Group

Daniel Shaw - Buck

David Govier - LCP

Humphrey Galbraith - Willis Towers Watson

Kunal Sharma - Barnett Waddingham

Laasya Shekaran - LCP

Lorenzo Orfali - LCP

Paige Stacey - KPMG

Ross Breckon - PwC

Yavor Georgiev - Pension Protection Fund



Administrator of the Year

Arisha Patel - Barnett Waddingham

George Walles - XPS Pension Group

Ian Burke - Trafalgar House

Jakub Cerovsky - Forth Communication

Madeleine Claridge-Ware - XPS Pension Group

Marie Elizabeth Mulligan - XPS Pension Group

Naomi Dodwell - Barnett Waddingham

Nigel Milward - UNISON Staff Pension Scheme (UNISON)

Steven Gale - XPS Administration

Taylor Smith - Trafalgar House Pensions Administration



Administration Trainee of the Year

Charlie Forster - Buck

Jason Beach - XPS Pensions Group

Keira Neale - Buck

Lauren Williams - Barnett Waddingham

Melissa Horner - Buck

Rosanna Wilde - XPS Pensions Group

Sophie Lauren Galloway - Buck

Tom Corten - XPS Pensions Group 

Investment Manager of the Year

Daniel Riddaway - Charles Stanley Asset Management

Emma Singh - USS Investment Management

Joanna Woods 

Joe Thomas - Gresham House

Kristina Branum-Burns - Universities Superannuation Scheme

Liliana Patricia Cunha Telo - Mercer

Nikesh Patel - Kempen Capital Management & Church of England Pensions Board

Scott Woods - Columbia Threadneedle Investments

Trevor Lin - Mercer

William Lalande - USSIM



Excellence in Customer Service and Communication Award

Alex Little - Pension Protection Fund

Brad Crompton - Buck

Caroline Hopper - Quietroom

Dan Wooder - Barnett Waddingham

Laura MacPhee - Ferrier Pearce

Naynesh Desai - Growth Partners

Richard James Goldring - Smart Pension

Sarah Jones - AHC

Sarah Parkin - Linklaters

Shireen Harper - ITM



Mentor of the Year

Azka Ali - Mercer

David Clare - Barnett Waddingham

David Hutchings - Hymans Robertson

Edward Symes - LCP

James Farrell - XPS Pensions Group

John Hardern - Aon

Laura Amin - KPMG

Mark Kowalik - CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

Michelle Lee - Mercer

Miriam Kimber - Pension Protection Fund

Paul Hamilton - Barnett Waddingham

Stephen Webster - MJ Hudson

William Platt - LCP



Team of the Year

20-20 Trustees Team

Aon Member Options Team

Aon Risk Settlement Group

Barnett Waddingham's Secondment Team

Institute and Faculty of Actuaries

KPMG Reading Investment Team

Pinsents Masons Pensions Team

PwC DC Master Trust Advisory Team

Rothesay Life New Business Underwriting Team

XPS Leeds Pensions Team



Social Media Personality of the Year

Abdul Basith - Just

Mark Sharkey - Club Vita

Mark Barlow - XPS Pensions Group

Tess Page - Mercer



Award for Supporting Development

Barnett Waddingham

CMS

RSM

Squire Patton Boggs (UK)



Training Scheme of the Year

Barnett Waddingham

Buck

CMS

Fidelity International

LCP

Mercer

RSM