Women in Pensions 2022 Shortlist
The wait is over...this year's Women in Pensions shortlist is here!
Congratulations to all of our finalists.
For information about award packages please visit our table booking page or contact Rushna Khan on:
+44 (0) 20 7484 9843
Our 2022 shortlisters are as follows:
Lifetime Achievement Award
Joanne Segars (LGPS Central)
Kate Smith (Aegon)
Kim Gubler (KGC Associates)
Natalie Winterfrost (Law Debenture)
Nita Tinn (Independent Trustee Services)
Rita Butler-Jones (Legal & General Investment Management)
Sally Bridgeland (Pension Insurance Corporation)
Pensions Woman of the Year
Danielle Barker (Capita)
Kim Toker (Clara Pensions)
Liz Loosmore (Broadstone)
Michelle Darracott (Smart Pension)
Naomi L'Estrange (2020 Trustees)
Sandra Robertson (iPensions Group)
Tina Kripps (WTW)
Uzma Nazir (Pension Insurance Corporation)
Pensions Manager of the Year
Danielle Barker (Capita)
Debbie Fielder (Clwyd Pension Fund)
Fay Knight (BT Pension Scheme)
Karen Williams (Clwyd Pension Fund)
Kate Ross (Smart Pension)
Laura Simons (Mercer)
Louise Williamson (Smart Pension)
Rashree Chhatrisha (Saga)
Rema Lawrence (PwC)
Rosie Lacey (De La Rue)
Trustee of the Year
Amaya Mazaira (Santander)
Denise Le Gal (JPMC UK Retirement Plan)
Dianne Day (Independent Trustee Services)
Elizabeth Renshaw-Ames (Aviva Master Trust)
Jane Beverley (Law Debenture)
Joanne Segars (LGPS Central)
Kate Hardingham (Ross Trustees)
Mandy Kaur-Sadler (2020 Trustees)
Nita Tinn (Independent Trustee Services)
Pin-Nee Tang (Ndapt)
Adviser of the Year
Alison Murray (Aon)
Claire Whittaker (Isio)
Dweenisha Caleechurn (EY)
Jill Brown (XPS Pensions Group)
Karina Brookes (EY)
Laura McMillan (Hymans Robertson)
Leanne Johnston (Mercer)
Michelle Esterkin (BT Pension Scheme)
Susannah Calder (Aon)
Vanessa Hodge (Mercer)
Lawyer of the Year
Amanda Chamming's (CMS)
Claire Bell (Deloitte)
Emma Frost (CMS)
Gillian Hasleden (BT Pension Scheme)
Jacqui Reid (Sackers)
Natalie Mee (CMS)
Rowan Howard (Slaughter and May)
Tanya Bagley (BT Pension Scheme)
Sales/Marketing/Communications Professional of the Year
Amy Currie (Intellica)
Elizabeth Pfeuti (Rhotic Media)
Emma Furlonger (Standard Life)
Hannah Lewis (Behave London)
Kirsty Aljewicz (BT Pension Scheme)
Lorraine Porter (Lane Clark & Peacock)
Lucy Plata (Capita)
Lucy Steers (Hymans Robertson)
Nathalie Sims (Lane Clark & Peacock)
Susan McFarlane (Dalriada Trustees)
Tannaz Rastegar (Wealth At Work)
Uzma Nazir (Pension Insurance Corporation)
Administrator of the Year
Colette Hollands (Surrey County Council)
Jennifer Marshall (Isio)
Johanna Venis (Railpen)
Karen Scott (Mercer)
Karen Williams (Clwyd Pension Fund)
Karla Bradstock (Trafalgar House)
Kate Robertson (Trafalgar House)
Kiran Wadhwani (Lane Clark & Peacock)
Investment Manager of the Year
Caroline Escott (Railpen)
Helena Hui Ravanas (Russell Investments)
Katie Sims (WTW)
Michelle Gamble (Mercer)
Philippa Allen (Aon)
Preksha Shah (Charles Stanley Fiduciary Management)
Young Achiever of the Year
Alexandra McClelland (Russell Investments)
Ashleigh Harwood (Mercer)
Claudia Ziebart (Lombard Odier Investment Management)
Eilidh Robertson (Isio)
Ellie Simmons (Aon)
Jasmine John (Legal & General Investment Management, formerly WTW)
Jessica Horner (Lane Clark & Peacock)
Kath Patel (Aon)
Laasya Shekaran (Lane Clark & Peacock)
Poppy Small (Legal & General)
Zoe Burdo (Lane Clark & Peacock)
Zoe Leak (Mercer)
Newcomer of the Year
Beth Finch (Barnett Waddingham)
Ceilidh Gray (Standard Life)
Clare Hepworth (EY)
Elizabeth Hartree (Law Debenture)
Elleana Tansley (B&CE)
Jill Morrison (Standard Life)
Joanne Ferris (Workers Pension Trust)
Karina Resko Kajelova (Smart Pension)
Kate Wilson (BT Pension Scheme)
Leah Worrall (Isio)
Sakshi Tomar (Standard Life)
Stephanie Hall (Legal & General)
Innovator of the Year
Beatrice Male (Legal & General)
Jane Evans (EY)
Jenny Gibbons (WTW)
Joanna Sharples (Aon)
Johanna Nelson-Vanner (Punter Southall)
Megan Worthing-Davies (Maji)
Rachel Penney (PwC)
Zoe Adlam (XPS Pensions Group)
Mentor of the Year
Eimear Walsh (Mercer)
Elleanna Tansley (B&CE)
Kate Leigh (2020 Trustees)
Katherine McLoughlin (Lane Clark & Peacock)
Mary McLeod (XPS Pensions Group)
Mouna Kulcsar (Isio)
Rachika Cooray (Lane Clark & Peacock)
Rosie Marsh (Barnett Waddingham)
Sian Dance (XPS Pensions Group)
Stuart Murphy (Legal & General)
Teri Viney (Isio)
Urrffa Rafiq (Isio)
Team Leader of the Year
Carolyn Tsalos (Russell Investments)
Charlotte A Taylor (XPS Pensions Group)
Emma Hudson (Isio)
Francesca Bailey (Lane Clark & Peacock)
Gayle De Juliis (XPS Pensions Group)
Julie Pelham (East Sussex Pension Fund)
Katie Brittles (WTW)
Rebecca Farrer (Standard Life)
Sarah Abraham (OAC)
Sarah Seear (Pension Protection Fund)
Pandemic Perseverance Award
Amy Holmes (WTW)
Bernie Steventon (Isio)
Julia Witkowska (Smart Pension)
Lucy Cooper (Smart Pension)
Mandie Elflett (PZ Cussons)
Nicola Hutchinson (Railpen)
Priya Jassal (Isio)
Rachel Gillion (XPS Pensions Group)
Rachel Meadows (Broadstone)
Riffat Tufail (Standard Life)
LGBTQI+ Trailblazer Award
Brenda Kite (Hymans Robertson)
Claire Skinner Kennedy (Mercer)
Jessica Horner (Lane Clark & Peacock)
Sarah French (Barnett Waddingham)
Zoe Burdo (Lane Clark & Peacock)
Organisational Award for Supporting Diversity
Aon
Burges Salmon
CMS
Eversheds Sutherland
Gallagher Benefit Services UK
Lane Clark & Peacock
Mercer
Pension Protection Fund
RSM
XPS Pensions Group